Cilt Bakım Hataları

En çok yapılan cilt bakım hataları nelerdir? İşte tüm cilt bakım hataları bu yazımızda sizler için liste halinde.

Her kadının cildini daha canlı tutmak için uyguladığı cilt bakımı rutinleri var. Bu cilt bakım rutinlerinde bazen yanlış yaptığımız kısımlar olabiliyor. Bu yanlış yaptığımız şeyler cildimize bakım yapmak yerine bazen hiç düşünemediğimiz kadar zarar verebileceğini unutmayın. Eğer bir dermatologa başvurdum diyorsanız bile bakmanızda yarar var.

Güneş Kremi Kullanmamak

Dışarı çıkarken güneş olmasa bile bulutlu günlerde güneş kremi sürülmeli öyle dışarıya çıkılmalı. Güneşten gelen UV ışınları bulutların arasından bile rahatça geçmekte. Bu UV ışınları hele de cildiniz hassas ise oldukça büyük izler bırakıyor. Güneş lekeleriyle kalmıyor yüzü yaşlandırıyor. Cilt deriniz hassasa eğer yüzde yaralar, yanıklar bile bırakabiliyor. Bunun için kesinlikle en az 15 faktörlü bir güneş kremi sürüp öyle dışarı çıkmalısınız.

Cilt Bakım Hataları Yeterli Su İçmemek

Su içmek dendiği zaman aşırı bir su tüketimi yapılmamalı. Örneğin doktorunuz bol bol su tüketmelisin dedi. Fakat fazla su çok fazla lavaboya çıkma ihtiyacı yaratacağından beraberinde vücudundaki mineral ve vitaminleri de dışarı atacak. Fazla mineral ve vitamin kaybı da ciltte hasar yaratabilir. Bir tek ciltle kalmaz vücuda da zarar verebilir. Fakat yaz aylarında su ihtiyacı çok oluyor. Bunu taze sıkılmış meyve sularıyla karşılayabilirsiniz. Emin olun hem cildinizi canlandıracak hem mineral kaybını önleyecek. Ama su tüketimi de aksatılmamalıdır. Suda yeteri kadar alınmalıdır.

Uykuyu tam almamak

Uykunuzu tam almazsanız ne olacağını bilirsiniz. Mesela göz çevrenizde morluklar oluşabilir. Kimse bunu istemez. Buna ek olarak cildinizde bundan etkilenir. Nemini kaybeder, solar ve yıpranır. Bunu önlemek için uykunuzu yeteri kadar almalısınız.

Cildi Yeterince Nemlendirmemek

Benim yüzüm yağlı nemlendirici gereksiz diyorsanız yanılıyorsunuz. Her cilt tipi nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürmek ve yatmadan önce sürmek ayrı bir yararlıdır yüze. Kuru, nemli, yağlı fark etmez hangi cilt tipine sahip olursan ol nemlendirici vazgeçilmezin olmalı.

Cilt Bakım Hataları Sıcak Su

Banyo yaparken sıcak suyun ölü deriyi kaldıracağını, gözenekleri temizleyeceğini düşünürsünüz. Aslında bu başlı başına bir hatadır. Sıcak suyu her banyoda kullanırsanız cildiniz yıpranacaktır. Bu yüzden ne soğuk suyla ne sıcak suyla banyo yapmalısınız. Ilık bir su işinizi görecektir.

Güzellik ve cilt bakımı için güzellik kategorimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum yapın