Kadınlarda Kemik Erimesi

Günümüzde yeni yeni gündeme gelmeye başlayan hastalıklar arasında kemik erimesi hastalığı da yer almakta. Özellikle kadınlarda kemik erimesi çok daha sık görülen hastalıklardan biri halini aldı. Son on, on beş yıllık süreç içerisinde ortalama yaşam süresinin arttı. Bu duruma bağlı olarak kadınlarda kemik erimesi sık görülen bir hastalık olmaya başladı. Bu hastalık tıp bilimi içerisinde Osteoporoz olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca bu hastalık halk içerisinde kemik erimesi olarak adlandırılmaktadır. Kemik erimesi hastalığı, kemikte bulundan kalsiyum miktarının azalmasına bağlı olarak gelişiyor.

Kadınlarda Kemik Erimesi Nedir?

Ortalama olarak en sık kırklı yaşlarda ortaya çıkan bu hastalığın sonucunda kemikler güç kaybediyor. Gittikçe dayanaklığını kaybeden kemikler düşme, çarpma gibi hafif etkilerde bile kolaylıkla kırılmaya başlıyor. Özellikle kalça, omurga ve omuzlar üzerinde kolaylıkla ciddi önem içeren kırıklar meydana gelebiliyor. Bu hastalık, kemiklerin direncinin azalarak dayanıklılıklarını kaybetmesi ve kolaylıkla zarar görebilir hale gelmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu hastalığın en büyük temel nedeni ise kemiklerde görülen kalsiyum eksikliğidir.

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi hastalığı belirtileri arasında ilk olarak sırt, bel, boyun gibi bölgelerde sürekli devam eden ağrılar gösterilebilir. Bunlara ek olarak hastalığın belirtilerini daha da genişletmek gerekirse:

  • Boyunuzun kısalması
  • Kamburlaşmanız
  • Vucütta şekil bozuklukları
  • Sık sık tekrarlayan kolay kırıklar. Özellikle bu kırıklar kalça, omuz ve omurlarda yer alıyor ise kemik erimesi belirtilerini taşıyor olabilirsiniz. Kemik erimesinin ilerleyen safhalarında en ufak bir hareketinizde bile kemik kırıkları ile karşılaşabilirsiniz.

Kadınlarda Kemik Erimesi Neden Olur? 

Kemin erimesi hastalığı kırklı yaşlardan sonra yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Fakat geç başlayan bir hastalık olmasına rağmen hastalığın asıl sebepleri çok daha eski zamanlara dayanmaktadır. Özellikle çocukluk ve ergenlik çağı içerisinde yeterli ve dengeli olarak beslenme büyük önem arz etmektedir. Hastalığa yakalanma ile ilgili olarak yaş, cinsiyet, ırk ve genetik yatkınlıkta yine büyük önem taşımaktadır.

Hastalık ile erken önlemler arasında hareketsiz yaşam, sigara kullanımı gibi zararlı aktivitelerden uzak durmak önemli. Yine erken dönemler içerisinde düzenli beslenme, düzenli egzersiz yapmak hastalığı önlemekte veya hastalığın ortaya çıkma yaşını ilerletmektedir.

Kadınlarda Kemik Erimesi Tanısı

Hastalığın yüzde yüz tanısını yapabilmek adına kemiğinizin mineral yoğunluğu ölçülümü yapılır. Bu mineral yoğunluğu ölçme işlemi kısa süre içerisinde, basit ve ağrısız olarak yapılmaktadır. Mineral yoğunluk ölçümü sonucunda düşük mineral yoğunluğu veya osteoporoz tanısı konulmaktadır. Mineral oranının düşüklüğü kemiğin kırılganlaşması ile paralel olarak seyretmektedir.

Kadınlarda kemik erimesi ile ilgili makalemizi okudunuz. Makalemiz ile ilgili tüm görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca sohokadin.com olarak hastalık teşhis ve tedavisi konusunda kesinlikle ve kesinlikle doktorunuzdan destek almanızı önermekteyiz. İnternetten edindiğiniz bilgiler güncelliğini yitirmiş veya yanlış bilgiler olabilir.

Yorum yapın