Lityum Eksikliği Nedir?

Lityum, beyin için çok faydalı etkilere sahip çok önemli bir mineral kaynağıdır. Mineral tuzunun gut hastalığını tedavi etmek için kullanılabileceği fark edildiğinde bipolar bozuklukta lityumun oldukça önemli bir yerinin olduğu da kanıtlanmış oldu. Bu faydaları nedeniyle lityum eksikliği de vücutta bir takım problemlere neden olabileceği düşünülerek araştırılmaya başlandı.

Ruhsal problemler ve fiziksel bazı hastalıklar konusunda tedavi edici olan lityum, eksiklik halinde doktor kontrolünde yükseltilebilir. Duygu durum bozukluğuna bağlı depresyon ve buna benzer pek çok ruh hastalığında lityum değerlerinin normal olması; belirleyici bir yardımcıdır. Lityum, vücutta doğal olarak bulunan bir mineral değildir. Tükettiğimiz gıdalar sayesinde ya da direkt ilaç kullanımı ile vücuda geçirilir. Bazı kanser tiplerinde kanserli hücrenin çoğalmasını durdurduğu da kanıtlanmıştır. Birçok psikiyatrist tarafından tamamlayıcı tedavi ya da ek tedavi olarak hastalara sunuluyor.

Lityum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi vücutta doğal olarak bulunması gereken mineraller arasında lityumu sayamayız. Bu minerali ek takviyeler sayesinde elde ederiz. Ayrıca bu takviyelere doktor kontrolü ile başlamalı; yine doktor kontrolü ile sona erdirmeliyiz.

Lityum eksikliğinin tedavisi boyunca kan düzeyi takibinin yaptırılması gerekir. Buna ek olarak lityum eksikliği gidermek isterken, fazla lityum kullanılması kişide lityum zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca lityum eksikliği tedavisi boyunca düzenli olarak kullanılması kişide lityum bağımlılığı yaratmaz.

Vücutta yeterli miktarda lityum bulunmaması sebebiyle; eklem ağrıları, soğuğa karşı duyulan hassasiyet, depresyon, yorgunluk, aşırı kilo alma ya da aşırı zayıflama, saç kırılmaları ve ciltte görülen kuruluğa neden olur. Bunun gibi rahatsızlıklar doktor kontrolünde lityum kullanımı ve beslenmeye dikkat ederek başarılı bir şekilde atlatılabilir.

İnek ciğeri, maden suyu, içme suyu, çavdar, yapraklı sebzeler, kereviz, patlıcan, süt, yumurta, zeytin, domates, patates ve deniz ürünleri lityum bakımından oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Anksiyete bitkisel tedavisi ile ilgili yazımızı okumak için linke tıklamanız yeterli.

Yorum yapın