Örgü Nasıl Örülür Rehberi

Bu yazımızda adım adım yeni başlayanlar için örgü nasıl örülür detaylı olarak anlatacağız. Sohokadin.com internet sitesi olarak ziyaretçilerimizin yaşam hakkında merak ettiği her türlü soru ve konuya yanıt vermeye çalışıyoruz. Özellikle yeni başlayanlar için bir rehber halini alacak bu yazımız sayesinde kolaylıkla örgü örmeyi öğrenebilirsiniz.

Türk kadınlarının özellikle ev hanımlarının bu sevdiği uğraş ile birlikte zamanı çok daha kaliteli ve verimli bir şekilde geçmektedir. Farklı kumaşlar ve farklı örgü yöntemleri ile birlikte kıyafetlerden aksesuarlara kadar ihtiyacınız olan her ürünü evde kendiniz yapabilirsiniz. Rehber niteliğinde olacak bu yazımız sayesinde tüm örgü çeşitlerini, örgü modellerini ve el işi örgü çeşitlerini tamamen öğrenmiş olacaksınız. Yeni başlayan grubundan nasıl uzman ve profesyonel bir örgü örme deneyimine ulaşacağınızı da yine sizlere bu yazımızda anlatacağız.

Örgü ile kolaylıkla yapabileceğiniz birçok farklı örgü türü bulunmaktadır. Fakat hepsinde bir adet iplik ve iğnelere ihtiyacınız olmaktadır. Bu nedenle örgü örmeyi öğrenmeye başlarken iplik ve iğnelerinizi hazırlamanız gerekiyor. Batı dünyasında daha çok düz veya makineli örgü adı verilen örgü türleri popülerdir. Batıda yaşayan insanlara örgü denildiği zaman akla gelen ilk modeller bu tarz örgü modelleridir. Diğer yine batıda popüler olan örgü türleri ise yuvarlak örgüler, çift örgülü kumaşlar ve dantel işleridir. Siz ne tür örgü yapmak istiyorsanız o tür örgülere yoğunlaşmalısınız. Fakat ne olursa olsun emek ettikten sonra her örgü türüyle çok güzel sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Örgü Nasıl Örülür Detaylı Anlatım

Örgü aslen ipten kumaş oluşturmak amacıyla oluşturulan bir iğne işi türüne verilen isimdir. Örgü iki ana dikiş işleminden oluşmaktadır. Örgü dikişi ve ters dikiş adı verilen bu adımların sıralaması ile birlikte kumaş elde etmeniz mümkün olur. Örmede sol iğnede yer alan bir ilmek için bir adet ipliği ilmeğe çekmelisiniz. İlmeğe çekme işleminin ardından yeni oluşan ilmek sağ iğneye yerleştirilir ve bu adımla beraber örgü dikişi olur.

Temel olarak oluşturulan bir örgü modelinde hangi ipin hangi boyutta kullanılacağı önemlidir. Hangi boyuttaki iğnelerin kullanılacağı ve kaç dikiş üzerinden kumaşı oluşturacağınız yapmak istediğiniz modele göre belirlenebilir. Bu modellerin üzerinde zaten modele uygun talimatlar yer almaktadır. Daha karışık ve şık ürünler elde etmek için daha fazla emek vermeniz gerekir.

Eğer örgü yapmaya yeni başlıyorsanız çok fazla karışık işlemlere girmemelisiniz. Daha çok basit desenlerle ve basit örgü modelleri ile işe başlayarak deneyimleriniz ile birlikte zor işlere geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Yorum yapın