PCT Düşüklüğü

PCT, diğer adıyla PROKALSİTONİN testi olarak halk arasında bilinir. Akciğer, bağırsaklar ve Troid hücreleri tarafından üretilir. PCT, 116 amino asit değerine sahip proteinlerden biridir. Kan sayım testlerinde genelde bakteriyel enfeksiyon olma ihtimalini anlamamıza yardımcı olur. Peki PCT düşüklüğü nedir, neden olur?

PCT düşüklüğü, aynı zamanda kişinin hastalığını belirlemede bizlere birçok detay sağlar. Bunlara kısaca bakacak olursak: cerrahi işlemlerinden kaynaklı yaralanmalar, viral ve pnömoni gibi bakteriyel enfeksiyonlar, vuruklardan kaynaklı yaralanmalardır. Birçok hastalığın tespitinde bizlere yardımcı olur. PCT düşüklüğü, hekim tarafından tek test olarak ya da farklı testlerle kişiden istenebilir. PCT, kanda değeri 0.05 ng/ml’den düşüktür. Ancak bu normal insanlar için bir değerdir. septik şok ya da sepsis hastalıkları bulunan kişilerde bu değer 1000 ng/ml’ye yükseldiği testlerde görünebilir, bu gayet normaldir. PCT değeri ile hastalığın şiddetini belirleyebiliriz.

PCT Düşüklüğü Nedir?

PCT değeri, sağlıklı bir kişide normal şartlarda yükselmez diyebiliriz. PCT değerinin yükselmesi, sizin için birçok hastalığın habercisi demektir maalesef. Bu hastalıkların birkaçı şunlardır: Kemik ilik kanseri (peritonit ), böbrek yetmezliği, tiroid kanseri, idrar yolu enfeksiyonu, kan zehirlenmesi, zatürre, menenjit, multi organ yetmezliği ve kullanmış olduğunuz ilaçların biri ya da birkaçının yan etkisi sayılabilir. Ayrıca; yanıklar, cerrahi işlemler, travmalar gibi nedenler PCT değerinin yükselmesini sağlayacaktır.
Pct yükselmesi olduğu gibi, düşmesi de bazı durumlarda mümkündür. Yüksekliği bizler için ne kadar tehlikeliyse, düşüşü de o kadar tehlikelidir.

PCT düşüklüğünün sebeplerinden en önemlisi; Kandaki pct değerinin düşüklüğünün minör bakteriyel enfeksiyonun habercisi diyebiliriz. Bu durum, genelde vücudumuza enfeksiyonun yayılmamış olması ve lokal olması , sistemik enfeksiyonun 6 saatten daha yeni olduğu anlamına gelir.

PCT Testi Kimlerden Alınır?

PCT testi, ciddi bir hastalık geçiren insanların, başta sepsis geçirip geçirmediklerini anlayabilmek için yoğun bakım ve acillerde bu teste ihtiyaç duyulur. Hastalığı belirlenen bir kişinin, tedaviye ne kadar cevap verdiğini anlamak için bu teste yine ihtiyaç duyarız.

Genelde PCT Düşüklüğü Hangi Hastalıklarda Ortaya Çıkar?

Pct düşüklüğü, kalp çarpıntısı, ateş, düşük kan basıncı (hipotansiyon) gibi hastalıklarda ortaya çıkabilir. Ayrıca derin veya hızlı nefes alma, akıl sağlığında belirlenen sıkıntılar ve idrar bozuklukları, mide bulantısı da PCT düşüklüğü yapabilir. Testin yapımı için önceden bir hazırlık hastalardan istenmez. Kol üzerinden bir iğne yardımıyla alınan kan, test için yeterli olacaktır. Sağlık ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular için Sağlık kategorimize göz atın.

Yorum yapın