Sebzeler Nasıl Pişirilmeli

Sebzeler nasıl pişirilmeli? Eğer yiyeceğimiz sebzenin faydasını tam olarak görmek istiyorsak nasıl pişirlmesi ve nasıl saklamasını iyi bilmek gerekiyor.

Türk mutfağında sebzelerin yeri her zaman ayrıdır. Bizler hemen her öğünde sebze yemeği tüketen hatta et yemeklerini bile sebzesiz bırakmayız. Bu durum bize otomatik olarak sebzeler nasıl pişirilmeli sorusunu aklımıza getiriyor. Madem ki sebzeye bu kadar önem veriyoruz o zaman nasıl pişirilmesi gerektiğini iyi bilmemiz lazım ki faydasını tam anlamıyla görelim.

Sebzeler Nasıl Pişirilmeli Dikkatli Pişirim

Sebzeyi pişirirken rengini koruması adına bir miktar limon suyu kullanmamız gerekir. Suyun az ve kaynar durumda olmasınada dikkat etmemiz lazım. Pişirme sırasında bir miktar tuz sebzedeki C vitamini kaybını önler. Pişirme esnasında tencerenin kapağı sık sık açılmamalıdır. Eğer ki su ilave etmemiz gerekirse sıcak su koymak ve fazla süre bekletmemiz sebzenin vitamin kaybını önleyecektir.

Sebzede pişirmeye yakın tuz ilavesi yapılması gerekir sebebi ise tuz sebzeleri sertleştirebilir bunun önüne geçmek için zamanlanmayı iyi ayarlamak gerekir. Sebzelerin rengini koruması adına yukarıda belirttiğimiz üzere limon suyu ilave edilebilir bunun yanında sirke kullanarakta bu renk korunumuna katkıda bulunmak mümkündür.

Fazla haşlanmış sebzelerde çöpe atmak yerine püre haline getirerek garnitür olarak servis edilebilir.Bu ve benzeri yöntemlere dikkat ettiğiniz taktirde daha sağlıklı ve daha lezzetli sebze yemeği yapmış olursunuz. Sağlıklı bir hayat sürmeniz dileğiyle afiyet olsun. Yaşam kategorimizden daha fazla yazıya ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın